אסיפת רחוב: מעורבות אזרחית, עם תמי שמואל

לשוניות ראשיות

מעורבות חברתית
תרד זה בריא. שרי ארנסטין אמרה שההשתתפות ומעורבות ציבור בשלטון זה כמו לאכול תרד. כל אחד אומר שההשתתפות זה חשוב. ויש פער בין זה שיודעים שהשתתפות אזרחית זה בריא וחשוב - בפועל אף אחד לא עושה.

מעורבות אזרחית? להיות שותף באזרחות.

פוליטי חברתי סביבתי.

מוטבים: העצמי, הסביבה-זולת, החברה-שייכות.

לבד - מאוד קשה. באור עקיבא - מגייסת קבוצות מנהיגות. אני עושה מיונים. מקבלים כלים ומגישים פרויקט. בכל מיני נושאים שבוערים לכם. ולכן לא נמצאים במצב תרד.

התחלה - כשנושא בוער לנו - בואו נעשה משהו שיקשיבו לנו.

אדם לבד לא יכול לעשות שינוי. צריך ליצור קבוצה

שלב ראשון: חשוב להגדיר את החזון והמטרות כדי להחזיק את הקבוצה.

שלב שני זה לצאת לשטח כדי לעורר השראה
ושלב שלישי זה לעבוד מול הממסד.

שורה תחתונה - התושבים צריכים להיות יותר מעורבים,אקטיביסטיים. ולהגיד גם לראש העיר כואב לי הדבר הזה או שאינך משקיע כאן או בדבר ההוא.

אז המקום שבו ההיחיד מצליח לרתום את החברים מהשכונה, זה בדרך כלל סביב מה שחשוב וזועק לשכונה. למשל חינוך. או תשתיות. מה מפריע לי? וסביב הבעיה אפשר לחבר את השותפים. כיתות צפופות. חסר בית כנסת. כל המצוקות עולות.

קבוצה בפייסבוק. ובאותו דף בפייסבוק יש מועמדים שמתמודדים בבחירות. ופתאום צצים הבטחות. והאנשים בקבוצה הם בדילמה, לא יודעים למי לבחור.

אבל ההשתתפות היא לדעת מה אני צריך ואיך אני מקדם את זה. צריך לעבור כמה שלבים.

קיטוב בין ותיקים לחדשים. בין עשירים לעניים. גם החדש יכול להיות יותר נמרץ כדי להוכיח את עצמו. יותר ממי שהוא ותיק ומכיר את כולם. זו עבודה קשה.

מרכזי הצעירים - גו'יינט משרד קליטה. כדי לתת מענה לנוער. בעיקרון סובסדו 3 שנים ע"י הממשלה והכוונה שראש העיר יסבסד את זה כענף בעירייה. היום ראש העיר מתקצב. זה דבר נכון לעשות, לקדם את הצעירים. רוצה שהצעירים ישארו? אז שידאג להם לתעסוקה קורסים הכשרות מקצועיות. לא יכול להיות שאתה מבקש את הקול שלנו ולא תומך בצעירים.

קשה מאוד לנהל את מרכז הצעירים ממשאבים שאינם ממסדיים, זה שוחק. אבל כן אפשר להקים פרויקט כזה שינסה להקים את המרכזצעירים. הפיילוט של המרכז צעירים הייה בבארשבע. יש הימדדות בכמה צעירים אנחנו מכניסים לתעסוקה. הם עושים מחקר לבדוק לגבי הכנסה לתעסוקה, להשכלה גבוהה. אפשר לעשות ולפנות למשרדי ממשלה.לג'וינט ולראות איך אפשר לקדם את זה.

הרבה פעמים אני מפרסמת את הקורסים באור עקיבא. זה מסובסד כמעט 70% ע"י העירייה. וגם תושבי חוץ מסוגלים לקבל סבסוד, אבל פחות מכך.

צריך להרים את הכפפה.

איך מחברים זוגות צעירים?
יש לי קבוצה של זוגות צעירים, והם עושים ביחד ארוחות חג. לוקחים מכל ילד 10 ש"ח ומזה קונים שקית הפתעות. הם פונים לעשות פעילות סביב החגים, כי הם בתור הורים רוצים לעשות את הפעילות כדי לשרת דוגמא אישית, כדי להראות שאנחנו ההורים פעילים ואקטיביסטים. וזה פשוט מפתיע. במסיבת פורים - הילדים הציגו את עצמם, כי ראו שההורים שלהם מהווים דוגמא אישית, לקחו את המיקרופון. ילד בן 5 מדבר למיקרופון או שר בלי להתבייש.

נורא קשה לבוא להורים ולהגיד להם "בואו תעשו". אבל יש כל מיני קהילות. צריך לשאול את הקהל מה נכון להם. בד"כ אחרי 20:30 אפשר לעשות סדנאות להורים. פעם בשבוע-שבועיים אפשר שאחד מבני הזוג יגיע..

עוד משהו שאפשר לעשות זה יום משפחה, נסיעה על יום לימודים, הורים וילדים ביחד. טיול לחרמון או לבריכה, אין באורעקיבא בריכה. צריך את ההורים שיהיו מעורבים. גם במכירת כרטיסים, בפרסום, וגם בחלוקת אחריות ותפקידים. ועוד רכז בשכר למצא את התקציבים והשיתופי פעולה.

זה בעצם המשאבים - או אנושי או כספי. שיתופי פעולה עם אגפים בעירייה. פניתי לעיר ללא אלימות. אני מובילה את זה, כל אחד ישים 1000 ש"ח, ואנחנו מסבסדים יותר מחצי מעלות הכניסה. יש 4 שותפים של 1000 ש"ח וגם הכנסות של מכירת כרטיסים. הרווח זה שהתושבים נהנים.

במסיבת פורים ראש העיר לקח חסות והוא דיבר עם מנהלי אגפים וככה דאג ליצור את התקציב.

הצעירים רצו אלכוהול. הלכו לקבל שותפות מעיר ללא אלימות, הביאו את הנשפנים של האלכוהול למדוד מי שיכור. וגם ארגנו הסעות הלוך וחזור, זה הגיע מהצעירים ואימצנו את זה.

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • Project issue numbers (ex. [#12345]) turn into links automatically.
  • Freelinking helps you easily create HTML links. Links take the form of [[indicator:target|Title]]. By default (no indicator): Link to a local node by title
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><h2>
  • <time /> is replaced with the current time.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
השאלה הזו נועדה לבדוק האם את:ה אנושי:ת, וכדי לחסום תוכנות למילוי ספאם אוטומטי
Fill in the blank.